Implant

Dentcraft > Implant

İmplant, tekli veya çoklu diş eksikliklerinde kullanılabilen diş görevi gören üzerine protez yapılan vücutla uyumlu titanyum vidalardır. Diş eksikliklerinde dişleri kesip köprü yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Hareketli protez kullanım gereksinimini ortadan kaldırabilir.

İleri derecede kemik erimesine sahip hastalarda eğer implant üstü sabit protez planlanamıyorsa 2-4 implanttan destek alan hareketli protez hasta konforunu oldukça arttıracaktır. Lokal anestezi altında kısa süren basit bir girişimle implantlarınız yerleştirilir.

Cerrahi sonrası doktorunuzun önereceği antibiyotik, ağrı kesici ve antiseptik gargara gibi ilaçları uygun dozda kullanır  ve buz kompres önerilerine uyarsanız ağrı, şiş ,ödem gibi sıkıntılarınız olmayacaktır. İmplant cerrahisini takiben kemikle bağlantı kurabilmesi için 2-4 ay arası beklenmektedir. Ortalama süre 3 aydır. Kemik tozu uygulandığı takdirde bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilmektedir. Süreler vakadan vakaya ve kemik yoğunluğuna göre değişmektedir.

İmplantın osseointegrasyon adını verdiğimiz kemikle kaynaşma süreci tamamlandıktan sonra implantüstü sabit porselen dişleriniz uygulanmaktadır. Protez aşaması da 7-10 gün sürmektedir.

Kemiğiniz yetersiz ise kemik tozu uygulaması yapılabilir.

Kemik Tozu Uygulamaları- Kemik Oluşturma – Ogmentasyon İşlemleri

İmplant uygulanabilmesi için çene kemiği her zaman uygun olmayabilir. Kemik miktarı ve yoğunluğu yetersiz olabilir. Uygulama öncesinde veya uygulama sırasında kemik tozu uygulamaları gerekli olabilmektedir.

Kemik tozu uygulamasından sonra 3-5 ay arası beklenmesi gerekmektedir. Kemik tozu işleminin herhangi bir biyolojik ve cerrahi komplikasyonu yoktur. Vücutla uyumlu biyomateryaller yerleştirilmektedir.

Immediat Implant

Önceleri diş çekiminden sonra uygulama için 3 ay beklemek gerekmekteydi. Günümüzde gelişen teknoloji ve yüzey özellikleri sayesinde diş çeker çekmez aynı seansta immediat implant uygulanabilmektedir.

Kemik kalitesi iyi olduğu takdirde implantın stabilitesi de çok iyiyse aynı gün içerisinde immediat geçici protezi de yüklenip hasta yeni dişleriyle uğurlanabilmektedir. Daimi protez 3 ay sonra uygulanır.

Diş çeker çekmez implant uygulaması mevcut kemiğin hacmini kaybetmesine engel olmakta ve tedavi süresini kısaltmaktadır.

Sinüs Yükseltme Ogmentasyonu – Sinüs Lifting

Üst çene kemiği içerisinde küçük azı ve büyük azı dişlerinizin kökleri hizasında burun boşluğuyla bağlantılı sağda ve solda olmak üzere 2 adet sinüs (hava boşluğu) bulunmaktadır. Diş çekimi yapıldıktan sonra çekim bölgesindeki kemik erimeye başlamaktadır. Aynı zamanda sinüs de bu bölgede diş kökü olmadığı için buraya doğru genişlemektedir. Aradan zaman geçtikten sonra bu bölgede implant yapılabilecek kemik kalmamaktadır. 

Kapalı (indirekt) ve açık(direkt) sinüs lifting uygulamalarıyla yerleştirilebilmektedir. Sinüs bölgesinin tabanına yerleştirilecek kemik tozu uygulamasını takiben 5-6 ay beklenir ve implant yerleştirilir. Sinüs bölgesine komşu kemik çok yetersiz değilse kemik tozu ve implant aynı anda yerleştirilebilir.

Önemli olan nokta, cerrahinin daha basit ve kısa sürebilmesi için hastalarımızın diş çekimini takiben implant için çok beklememeleridir. Bekleme süresi uzadıkça kemik miktarı azalmaktadır.

Operasyon sonrasında hekiminizin reçete ettiği ilaçları kullanırsanız ve önerilerine uyarsanız ciddi bir ağrı, şiş, ödem yaşamazsınız.

All On Four Implant

All on four (All on 4) implant tekniği ile implant tedavisi, tam dişsiz hastalarda 4 adet implantın planlanan uygun açılarda yerleştirilip aynı gün protez yüklemesinin yapılabildiği bir prosedürdür. İlave ek sinüs yükseltme ve kemik tozu uygulamalarına gerek kalmaması, tedavi süresinin kısalması, daha konforlu olması ve aynı gün geçici dişlerin yüklenebilmesiyle hastamızın dişsiz geldiği kliniğimizden yeni dişleriyle çıkabilmesi avantajlarıdır.

Tedavi öncesi panoramik röntgenler ve dental volümetrik tomografiler yardımıyla cerrahi planlaması yapılır. İmplantlar basit bir cerrahiyle yerleştirilir. Aynı gün geçici dişler yüklenir. Daimi protezler 3 ay sonra yapılır. Cerrahi sonrası ağız bakımı hekiminiz tarafından anlatılır.

İmplantlarınız ve protezleriniz başarıyla uygulandıktan sonra 6 ayda bir rutin kontrollerinizi aksatmamanız yararınıza olacaktır. 6 ayda bir veya yılda bir yapılabilecek bir diş taşı temizliği olası bir çok sorunun önüne geçecektir. İmplant ve doğal dişlerinizin sağlığı için olmazsa olmaz şart iyi bir ağız bakımıdır. Hekiminiz gerekli ağız bakımı eğitimini eksiksiz bir şekilde verecektir.