Şeffaf Plak

Dentcraft > Şeffaf Plak

Şeffaf Plak (Invisalign) ile yapılan, telsiz tedavi olarak da bilinen ortodonti tedavisi türüdür. Şeffaf plaklarda metal teller veya braketler kullanılmaz. Kişiye özel şeffaf plaklar üretilir. Bu plaklar alt ve üst diş dizilerine ayrı ayrı oturan, diş dizilerini saran termo plastik maddeden yapılmış materyallerdir. Çapraşıklık miktarına göre plak sayısı değişmektedir. Şeffaf diş teli sistemleri içerisinde dişlerde en az belli olanı ve en konforlusudur. Bu yüzden halk arasında “telsiz ortodonti tedavisi” olarak bilinir.

Bu plaklar genellikle basit çapraşıklık vakalarında düzeltilmesinde kullanılan oldukça basit ve ucuz bir apareydir. Hasta konforunu sağlar ve kısa sürede etkili olur. Şeffaf plak apareyi vakumlu şekillendirme cihazlarında çeşitli kalınlıktaki plastik levhalardan hazırlanır. Dişleri ideal pozisyona getirmek üzere kademeli olarak hareket ettiren bir model kullanılır. Plaklar her randevuda alınan yeni ölçüye göre üç haftada bir değiştirilir. Plaklar dişlere braket yapıştırmadan küçük diş hareketlerini gerçekleştirebilir. Bu hareketlere çapraşıklık giderme, boşluk kapatma, genişletme/daraltma örnek olarak verilebilir.

 

“Şeffaf plak dişleri braketlere ihtiyaç duymadan hareket ettiren şeffaf, kolay taşınabilen ve hareketli bir aparey olduğundan estetik ortodontik tedaviyi tercih eden her yaştaki birey tarafından kolayca kullanılabilir.”

 

Şeffaf plak klinik kontrolde alınan ölçülere göre hazırlandığından, istenilen hedefe ulaşılmadığı durumlarda tedavi planı değiştirmek mümkündür. Şeffaf plak taşıyan bir hastanın dişleri ile ilgili konservatif tedavi işlemeleri kolayca yapılabilir. Belirli bir dönemde apareyini takmayan bir hastanın tedavisi geriye dönük olarak gözden geçirilebilir.

İleri seviyede olan bir ortodontik vakada şeffaf plaklar tercih edilmez. Ortodonti hekimi bu tedaviyi uygulamayı uygun bulduğu taktirde hastanın diş dizilerinin ölçüsü alınır. Alınan ölçülerle, ya bilgisayarda taranmış sanal görüntüler üzerinde ya da ölçülerden elde edilen alçı modeller üzerinde diş hareketleri aşama aşama yaptırılır. Her aşamanın sonunda şeffaf dişlikler (plaklar), ya 3D (3 boyutlu) yazıcılarla ya da ısıyla şekillendirilen termo plastik plakların vakumla basılması yöntemiyle elde edilir. Dişleri düzeltmek için bu elde edilen dişlikler, belli sürelerde (çoğunlukla 15 günde bir) değiştirilerek takılır. Dişler bu arada azar azar istenilen yerlere doğru hareket ederler. Bu işlem, dişler istenilen hizaya gelene kadar tekrarlanır.

Takılıp çıkartılmaları ve temizlenmesi son derece kolaydır. Şeffaf Plak (Invisalign) kullanan birey isterse yemek yemeden önce isterse dişlerini fırçalamadan önce çok rahat bir şekilde çıkarıp takabilme şansına sahiptir.